WŁAŚCIWOŚCI NASION KONOPI

Właściwości nasion konopi

Nasiona konopi są jednymi z najlepszych superfoods na tej planecie. Mają wszystko. Są niskowęglowodanowe, są źródłem doskonale zbilansowanych kwasów tłuszczowych, białka i błonnika, a do tego są jednym z lepszych źródeł minerałów. Nasiona konopi nie zawierają glutenu i nie uczulają osób z alergią na orzechy i nabiał.

Konopie są bardzo mało wymagające podczas uprawy (mogą rosnąć prawie w każdym klimacie) i są odporne na insekty i choroby. Dzięki temu, podczas uprawy nie ma potrzeby stosowania herbicydów i pestycydów. Finalnie, powstają w 100% naturalne, ekologiczne włókna, które w procesie produkcyjnym również nie wymagają żadnej obróbki chemicznej, przez co są doskonałe dla alergików i osób z problemami dermatologicznymi. Konopie są również popularne wśród rodziców małych dzieci – ze względu na brak zawartości chemikaliów.

Nasiona konopi: skład i właściwości

Nasiona konopi siewnych wyróżnia idealny dla człowieka stosunek kwasów tłuszczowych Omega-6 do Omega-3 (3:1), których organizm nie potrafi syntetyzować, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Stosunek ten jest bardzo ważny, ponieważ kwasy Omega-6 mają działanie prozapalne, zaś Omega-3 przeciwzapalne – zbyt duża ilość kwasów Omega-6 w stosunku do Omega-3 zwiększa skłonność do powstawania stanów zapalnych w organizmie, co sprzyja m.in. zapaleniu stawów, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu. Większość ludzi spożywa za dużo kwasów omega-6 w stosunku do Omega-3, dlatego nasiona konopi są produktem, o który warto wzbogacić swoją dietę.

Kwasy tłuszczowe spożywane w odpowiednich proporcjach zmniejszają ryzyko zawału serca, powstawania zakrzepów, zaburzeń rytmu serca, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz obniżają ciśnienie krwi. Ponadto kwasy tłuszczowe zmniejszają stany zapalne stawów, poprawiają wygląd skóry przez zwiększenie jej elastyczności, są pomocne w leczeniu chorób skórnych (egzema, łuszczyca). Poprawiają wydolność umysłową i zmniejszają stany zapalne układu pokarmowego.

Nasiona konopi siewnej są dobrym źródłem witaminy E, żelaza, wapnia, cynku, fosforu, magnezu. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, chroni między innymi kwasy tłuszczowe Omega-3 przed utlenianiem, tym samym zachowując ich prozdrowotne właściwości. Wpływa też na elastyczność naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi, obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Cynk zaś zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Oprócz tego nasiona konopi to źródło wysokiej jakości białka. Białko zawarte w nasionach konopi jest porównywalne do białek zwierzęcych, przy czym nie dostarcza cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest lepiej przyswajalne niż białka z soi oraz nie zawiera związków wzdymających.

Nasiona konopi charakteryzują się również wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który poprawia pracę układu pokarmowego, sprzyja redukcji masy ciała, obniża stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz normalizuje zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Nasiona konopi: w jakiej formie spożywać?

 

Nasiona konopi są dostępne w formie ziaren łuskanych i niełuskanych oraz nasion mielonych. Nasiona niełuskane zawierają znacznie większą ilość błonnika pokarmowego i węglowodanów w porównaniu do łuskanych, zaś nasiona łuskane cechuje znacznie większa zawartość białka i tłuszczów w porównaniu do niełuskanych. Nasiona konopi stanowią cenny dodatek do potraw. Można ich używać jako dodatek do pieczywa własnej produkcji, produktów mącznych, sałatek, koktajli owocowych, płatków śniadaniowych, muesli lub traktować jako przekąskę.

Pozostawajcie w zdrowiu!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy jakości serwisu i realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.