PAŹDZIERZE KONOPNE I LNIANE
Do ściółkowania gleby
-
100% naturalny produkt;
- nawóz organiczny;
- ochrona roślin i gleby;
- oszczędzanie czasu i pieniędzy;
-
wygodny w użyciu;
Ściółkowanie w ogrodzie jest jedną z najważniejszych spraw jeśli chodzi o zdrowotność gleby i ochronę przed nadmiernym rozwojem chwastów. Oszczędzamy także wodę do podlewania, bo ochroniona grubą warstwą ściółki gleba tak nie paruje i rośliny mogą do woli korzystać.
Warto pamiętać, aby przed rozłożeniem ściółki glebę dobrze przekopać i rozbić jej grudki – ziemia na którą rozkładanym ściółkę musi być pulchna i wilgotna. Konieczne jest także dokładne usunięcie chwastów.
RODZAJE MULCZY
Kora drzew
Skoszona trawa
Paździerze konopne
Paździerze
lniane
Trociny
Słoma
ŚCIOŁKA Z PAŹDZIERZA KONOPNEGO
Mulcza ozdobna jest materiałem pochodzenia organicznego, który zakopuje się pod powierzchnią gruntu w celu ochrony roślin i zwiększenia owocowania. Paździerze konopne to zmielona część łodyg konopi w postaci słomy, pozostawiona po trzepotaniu. Ilość do 70% wagi łodygi. Paździerze konopne składa się z celulozy (około 45-58%), ligniny (około 21-29%) i pentozanu (około 23-26%).
ŚCIOŁKA Z PAŹDZIERZA LNIANEGO
Paździerze lniane może służyć jako ściółka do gleby, która pozwala nasycać glebę makro i mikroelementami, takimi jak fosfor, potas, wapń, mangan, krzem i inne w optymalnych kombinacjach. Ponadto ściółka zapewnia ochronę gleby i roślin przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wahaniami temperatur, redukcją wymywania przez ulewne deszcze, ochroną gleby przed wysychaniem i sprzyja zachowaniu w glebie pożytecznych owadów podczas mroźnych zim. Ściołka jest aktywnie wykorzystywana do celów dekoracyjnych i podkreśla kontrast roślin na klombach.
NAPEŁNIACZ DO KOMPOZYTÓW I SUBSTRATÓW NA GRZYBY:
Ponadto, paździerze lniane stosuje się jako substrat do uprawy grzybów.